EXPERTS HELP NEEDED
if the cost of 9 pens is rs.135,then find the value of 16 pens.

We have :Cost of 9 pens = Rs 135So, cost of 1 pen = Rs1359 = Rs 15Cost of 16 pens = Rs 16 × 15 = Rs 240

  • 7
If 9 pens = Rs 135
then 1 pen=135/9=15 Rs

So the cost of 16 pens=16x15=240

Hope it helps!!!!
  • 1
Cost of 9 pens = Rs. 135
Cost of 1 pen = 135/9= Rs. 15
So,cost of 16 pens = Rs. 15×16
= Rs. 240
  • 0
thnx
 
  • -2
cost of 9= Rs 135
cost per pen=135/9=Rs 15
cost of 16 pen will be 15*16=240
So the answer is Rs 240
  • 0
What are you looking for?