if 9 kg of sugar costs rs.166.50 ?how much sugar can be bought for rs.259?

yasmin you follow the unitary method

  • 1

9 kg sugar = Rs 166.50

1 kg sugar = 18.5

? kg sugar = Rs 259

259 / 18.5

= 14 kg

  • 7

 i agree with kirti's ans.

  • 0

14 kg sugar can be bought with Rs 259

  • 0

Hello Yasmin,                                                                                                                                                                         This is the step by step working of your problem

Weight                   Cost                                                                                                                                                        9 kg                          Rs.166.50

 x kg                           Rs.259.00

The above is a case of direct proportion since both the quantities are rising together in the same proportion. Thus we have to cross multiply to get the quantity of x.

,',   9kg x Rs.259 = Rs.166.50x

      9 x 259 / 166.50 = x

      14kg = x

,', We are able to buy 14 kilograms of sugar with Rs.259.

Hope This Answer Helped...Good Luck! 

  • 0

Weight  Cost 9 kg Rs.166.50

x kg Rs.259.00

The above is a case of direct proportion since both the quantities are rising together in the same proportion. Thus we have to cross multiply to get the quantity of x.

, ', 9kg x Rs.259 = Rs.166.50x

9 x 259 / 166.50 = x

14kg = x

, ', We are able to buy 14 kilograms of sugar with Rs.259.

  • 0

You can divide 166.50 by 9 and divide 259 with the result.

  • 0

 Hey Dude! Whazzzzzup!!

You can go through this step by step solution of your problem-

Weight=9kg

Costof 9kg=Rs.166.50

Money with us=Rs.259

Amount which can be bought=x

This is a case of direct proportion.So we have to cross multiply to get the value of X.

.'.9 x 259 = 166.50X

9 x 259/166.50 = X

=14Kg = X

.'. 14 Kilograms of Sugar can be bought with Rs.259

Hope this would have helped ya!

Keep Kickin,Stay Cool & ROCK ON!!

  • 0

i agree wth the ans. gvn by ur frnds.

try 2 fllow it,i hope it wll hlp u

  • 0

14 meters of cloth can be purchased for rs.259

  • 0
14kg
  • 2
14 kg
  • 2
If 9 kg of sugar cost rupees 238.50 how much sugar can be bought for rupees 371
  • 1
RS 166.50= 9KG SUGAR
RS 1 = 9/166.50
RS 259 = 9/166.50 * 259
            = 14 KG

THUMBS UP GUYS THATS THE ANSWER...
  • 0
What are you looking for?