Let x and y be the cost of a mango and an orange respectively.Suppose cost of 2 mangos is 1 rupee more than cost of 3 oranges and cost of 3 oranges is 1 more than cost of 1 mango.Write a linear equation for this information.

Dear Student, 

Please find below the solution to the asked query :

We have,cost of 1 mango = Rs xCost of 1 orange = Rs yNow, according to first condition,2x = 3y + 12x - 3y = 1     .....1Now, according to second condition,3y = x + 1x - 3y = -1     ....2

Hope this would clear your doubt !
                               

Do let us know in case of any further concerns.                               

Regards 

  • 3
What are you looking for?