Simplify :
  1. 75 * 56 * + 25 * 56
  2. 135 * 56 +135 * 44

175×56+25×56=75+25×56                             =100×56                             =560075×56+25×56=5600

we request you to ask different queries in different threads.

  • 0
 1)    75*56+25*56
=( 75*50+6)
=  75*50
=   3750
= 75*6
= 450
=3750+ 450
= 4200
 (25*50+6)
= 25*50
= 1250
= 25*6
=150
1250 + 150
= 1400
  4200+1400
= 5600


2) 135*50+6
= 135*50
=6750
135*6
= 810
  6750+810
=7560

   135*40+4
= 135*40
= 5400
135* 4
= 540
   5400+540
= 5940

  7560+5940
=13500

HOPE U UNDERSTOOD

 
  • -2
What are you looking for?