Solve this :

Q).  Meera wants to buy 7 packets of pasta. Find the amount she has to pay if 9 packets cost Rs 279 ? 

Dear Student,

Cost of 9 packets = 279Cost of 1 packets = 2799=31Cost of 7 packets = Cost of 1 packets ×7Cost of 7 packets =31×7=217 RsRegards

  • 0
279/9=37     37 x 7= 217
  • 0
First divide 279 by 9 to get the amount for 1 packet.
279/9= 31 rupees.
Now multiply 31 by 7 to get the amount for 7 packets of pasta.
31*7= 219 rupees.
Hope this helped.
  • 1
What are you looking for?