find the ratio ofthe price of a pencil tothat of a ball pen if pencil cost rs 96 per score and ball pen  cost rs 50.40per dozen

0.123456789

  • -5
1 score =20
Price of 20 pencils =Rs 96
Price of 1 pencil=Rs 96/20=Rs 4.8
1 dozen =12
Price of 12 pencils=Rs 50.40
Price of 1 pencil=Rs 50.40/12=Rs 4.20=Rs 4.2
Ratio=4.8:4.2
= 4.8*10 : 4.2*10
=48:42
=24:21
=8:7
Therefore the required ratio =8:7
  • 22
above
  • -1
let me
  • -5
add
  • 0
8:7
is the answer
 
  • -2
8:7
  • -3
the direct answer without step is 8:7 ratio
  • 2
required ratio is 146$
  • -2
8:7
  • -2
hi
 
  • -2
the answer to the question is 8:7
  • -2
8:7 is the answer to the question 
 
  • 2
8:7 .. is the answer ...
  • 1
8:7 is the total answer
 
  • 0
the ratio is 8:7
  • 1
8:7
 
  • 1
It's 8:7
  • 0
8:7 ans
  • 0
The answer is plant make their food by him self
  • 0
8:7  
  • 0
What are you looking for?